Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Polska muzyka rozrywkowa
Strona Główna | Księga Gości 0 | Dodaj do Księgi | Dodaj do Ulubionych | 9171



Polska muzyka rozrywkowa

Polska muzyka rozrywkowa – polska muzyka rozrywkowa to dziedzina kultury muzycznej obejmująca gatunki muzyki popularnej, tanecznej, utylitarnej. Do dziedziny tej zalicza się często także piosenkę aktorską, piosenkę kabaretową, poezję śpiewaną oraz jazz.



Polska muzyka rozrywkowa rozwijała się w okresie międzywojennym w twórczości zespołów muzyki tanecznej oraz jako kontynuacja pieśni ludowych i popularnych propagowanych na płytach, w polskich filmach i w audycjach telewizyjnych.



Po II wojnie światowej rozwój środków komunikacji sprawił, że rodzima piosenka cieszyła się rosnącym powodzeniem. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych w polskiej muzyce rozrywkowej pojawił się bigbit - przejęty z krajów anglosaskich nurt muzyki młodzieżowej, będącej często wyrazem buntu i nonkonformizmu.



Do tego nurtu należały zespoły: Blackout, Niebiesko-Czarni, Skaldowie oraz wokaliści: Czesław Niemen, Piotr Szczepanik, Tadeusz Woźniak.



Równolegle krystalizował się nurt piosenki poetyckiej, którego najwybitniejszymi przedstawicielami byli Ewa Demarczyk i Marek Grechuta (zaliczany także do progresywnego rocka).



Na początku lat siedemdziesiątych z muzyki bigbitowej wyłonił się nurt polskiego rocka progresywnego, którego sztandarowy zespół SBB nagrywał płyty również poza granicami kraju. Do nurtu tego należały również zespół Budka Suflera, Klan oraz Czesław Niemen, który w latach siedemdziesiątych eksperymentował z rozbudowanymi formami cyklicznymi i brzmieniami instrumentów elektronicznych.



W upowszechnianiu polskiej muzyki rozrywkowej ważną rolę pełniły festiwale piosenki. Obok dwóch odbywających się co roku festiwali: Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Sopocie organizowano też liczne konkursy i festiwale poświęcone piosenkom o określonej tematyce, m.in. piosence żołnierskiej na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu oraz piosence rosyjskiej i radzieckiej na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.














Głosuj (0)

izolacjafundamentow1 19:42:40 16/09/2013 [Powrót] Komentuj



Każda muzyka jest dobra.
bez podpisu 14:42:35 14/04/2015
zalogowany | http://wariaciwarszawa.blog4u.pl/ IP: zalogowany





Profil:

Porady dla każdego


Archiwum:
2013
Październik
Wrzesień
Maj
Kwiecień
Marzec


Ulubieni:


Linki: